Na czym polega spawanie plastiku

spawanie plastiku

Spawanie plastiku polega na trwałym połączeniu plastikowych elementów w całość pod wpływem działania ciepła. Znajomość rodzajów plastiku jest niezwykle istotna przy łączeniu elementów plastikowych, ponieważ warunkuje ona prawidłowe wykonanie usługi.
Istotą procesu spawania plastiku jest roztopienie cząsteczek plastiku, połączenie ich ze spoiwem co skutkuje połączeniem elementów w całość. Spawanie plastiku możliwe jest przy użyciu specjalistycznych narzędzi, a temperatura, jak i metoda łączenia plastiku zależą od jego rodzaju.
Dzięki trwałemu połączeniu plastikowych elementów możemy naprawiać pęknięte przedmioty, modyfikować ich wygląd i łączyć je w całość.
Proces spawania plastiku jest idealnym rozwiązaniem dla odzyskania uszkodzonych przedmiotów, a stosowanie odpowiednich technik spawania plastiku pozwala zapewnić mocne i estetyczne połączenie elementów.

Wybór metody spawania zależy od rodzaju plastiku z jakiego wykonany jest naprawiany przedmiot. Metody spawania plastiku dzielimy na bezpośrednie, pośrednie, gazowe, dynamiczne, promieniowe i za pomocą prądu elektrycznego.

techniki spawania

Spawanie gorącym powietrzem

Spawanie gorącym powietrzem jest to najpopularniejsza metoda spawania plastiku stosowana przy naprawach. Proces ten polega na jednoczesnym podgrzaniu spawanego plastiku i drutu spawalniczego.

Spawanie ultrasoniczne

Spawanie ultrasoniczne, czyli ultradźwiękowe polega na wykorzystaniu wysokiej częstotliwości ultradźwięków to wytworzenia ciepła  Tą technikę wykorzystujemy do spawanie małych i delikatnych elementów plastikowych.

spawanie ekstruzyjne

Spawanie ekstruzyjne należy do przemysłowych technik spawania i jest stosowane do spawania grubych arkuszy plastiku. Ta technika jest możliwa przy wykorzystaniu spawarki ekstruzyjnej wytwarzającej spoiwo, które jest aplikowane na łączone powierzchnie.

Spawanie tarciowe

Spawanie tarciowe polega na łączeniu plastikowych elementów w wyniku tarcia. Metoda ta stosowana może być stosowana tylko w niektórych rodzajach plastiku na przykład w przypadku spawania polietylenu i polipropylenu.